HABER Minecraft'ın Yararları Nelerdir?

  • Minecraft Kenti » Discord Kanalımıza Katılan Herkese 1 Aylık Premium Üyelik Hediye!

BerkKaragul

Yönetici
Yönetici
Moderatör
13 Eki 2019
3
3
0
Minecraft'ın Yararları Nelerdir?

Bilgisayar oyunları söz konusu olunca anne ve babalar çocuklarından şikayetçidirler. Çünkü küçük yaşlardan itibaren çocuklar bir oyunun müptelası olabilir. Bu oyunların neredeyse tamamı bağımlılık yapma üzerine kurulmuştur. Bu yüzden de çocuklara bilgisayar oynama konusunda birçok kısıtlamalar söz konusu olabilir. Çocuklar bu durumda ebeveynlere olumsuz şekilde karşılık verebilir. Bu yüzden de doğru oyunları seçmek çok önemlidir.

Anne babalar çocukların araştırma ve yaratıcılığını geliştirmeye yönelik oyunlara yönlendirilmesini sağlamalıdır. Yaklaşım 10 yıldır piyasada olan Minecraft adlı oyun bu konuda son derece başarılıdır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre bu oyunun çocuklar için birçok faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Minecraft adlı oyunun faydalarını sizlere anlatalım.

Çocukların Keşfetmesini Sağlar

Bilgisayar oyunlar genelde sıkı kurallara sahiptir. Bu yüzden de çocuklara pek bir faydaları olmaz. Ancak Minecraft adlı oyun kendi kurallarını size dayatmadan oyunda vakit geçirmenizi sağlıyor. Yani çocuklar yapmaları gereken görevler yerine keşfediyorlar. Ancak bu durumda günlük hayattaki yaşam mücadelesi için doğada bazı zorunlu mücadelelere girmeli ve bazı sorunlarla başa çıkmalıdır. Oyunda keşfederken bir yandan da karnını doyurma, ev yapma, dışarıdan gelecek tehlikelerle mücadele etme gibi girişimleri de gerçekleştirirler.

Çocukların Yaratıcılıklarını Geliştirir

Yapılan birçok araştırma ve uzman yorumları Minecraft adlı oyunun çocukların yaratıcılıklarına büyük katkı sağladığı ortaya konmaktadır. Bu oyunda yapabileceğiniz işlemler için bir sınır yoktur. İstemeniz durumunda bir yer altı şehri ya da büyük bir gökdelen gibi birçok oluşum gerçekleştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınız ve mimari becerinize bağlıdır.

Çocukları Ekip Çalışmasına Teşvik Eder

Çocuklar Minecraft adlı oyunu ister tek başına isterlerse de takım halinde arkadaşlarıyla ya da aileleriyle de oynayabilirler. Burada birlikte keşfeder ve maceralara birlikte atılabilirler. Bu tarz oyunlar rekabetçi oyunlara göre empati ve birlikte bir iş başarma duygusunu çocuğa aşılayarak ekip çalışmasına teşvik etmektedir.

Çocukların Problem Çözme Becerisini Geliştirir

Minecraft adlı oyunda aletler yapabilmek için yeni kaynaklar keşfetmeli ve farklı kombinasyonları bir araya getirerek yeni araçlar oluşturmalısınız. İşte bu durum çocukların gece olmadan barınak inşa etmesi ya da karnını doyurmak için arayışa girmesi gibi zaruri durumlarda problem çözme becerisinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bu tarz oyunları oynayarak çocuğunuzu problem çözme becerisine katkıda bulunmalısınız.

Çocukların Kaynakları Yönetebilmesini Sağlar

Çocukların en büyük sorunlarından biri elindeki kaynakların değerini bilmemektir. Bu yüzden de çocukların bu konuda bir bilinç kazanması Minecraft adlı oyunla mümkün olabilir. Bu oyunda odunu elle toplamak yerine balta kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak kullandığınız bir alet zaman içinde eskiyerek daha çok kaynak ihtiyacını doyuracaktır. Böylece çocuk bütçesini oluşturabilir ve önceliklerini kendine göre ayarlayabilir. Gördüğünüz gibi bu oyun çocukların gelişimi için birçok konuda gelişimlerini çok yönlü olarak desteklemektedir.
 
  • Beğen
Tepkiler: RulerOfBeauclair