HABER Minecraft'ın Yaratıcılığa Etkisi Var Mı?

  • Minecraft Kenti » Discord Kanalımıza Katılan Herkese 1 Aylık Premium Üyelik Hediye!

BerkKaragul

Yönetici
Yönetici
Moderatör
13 Eki 2019
3
3
0
Minecraft'ın Yaratıcılığa Etkisi Var Mı?

Minecraft oyununa girdiğiniz anda kendinizi eliniz ve sandığınız boş bir şekilde doğada bulacaksınız. Burada tüm oyuncular yalnız ve çaresiz. Ancak oyunu multiplayer seçeneği ile oynayarak birden fazla oyuncu ortak da hareket edebilir. Bu oyunda yaptığınız işin temel mantığı ağaç kesmektir. İlk gün hemen hızlı davranarak ağaç kesmeniz ve düşen kutuları toplamanız gerekir. Boş elle kırabileceğiniz en zor madde ağaç olacaktır. Bunun için ağaçtan düşen hammaddeleri kazma, kürek ve keser gibi kesmenize yarayacak aletleri bulmanız gerekecektir. Bu işlem oyunda Crafting olarak isimlendirilir. Aslında kullanıcılar için oyunun kilit kısmı burası olmaktadır.

Bu oyun özellikle çocuklar arasında küçük yaşlardan itibaren yoğun şekilde oynanmaktadır. Yetişkinler ilgi gösterse de bu oyunun geniş bir kullanıcı kitlesi çocuklardan meydana geliyor. Hal böyle olunca da oyun hakkında birçok tartışma gün yüzüne çıkmaktadır. Ancak son günlerde yapılan bir araştırma birçok bilinmezi gün yüzüne çıkardı. Araştırmanın konusu ise oyunun yaratıcılığa olan etkisidir. Yapılan son çalışma ile Minecraft gibi özgür bir dünyada geçen oyunların çocukların yaratıcılığını büyük ölçüde geliştirdiği saptandı. Iowa State üniversitesi tarafından yapılan çalışmada televizyon izleyen çocuk ile bu oyunu oynayan çocuklar karşılaştırılarak bir sonuç elde edildi. Deneyde oyunu oynayan çocukların daha yaratıcı olduğu ortaya çıktı. Bunun için bazı çocuklara oyunu oynarken yaratıcı olmaları söylendi ve diğerleri de bu konuda özgür bırakıldı. Umarız
Minecraft Türkiye'de de bu tarz inanılmaza güzelliklerin farkına varılır ve Minecraft okullarımızda eğitim olarak işlenir.

Minecraft’ın Karar Alma Becerisine Etkisi

Minecraft oyunu sanal bir lego olarak da nitelendirilebilir. Bu oyun dünyada 100 milyonun üzerinde bir satış değerine sahiptir. Bu oyunda oyuncular keşfeder ve istedikleri şekilde bir şeyler yaratabilirler. Yani bu dünya çocuklara istedikleri gibi hareket etme özgürlüğü vermektedir. Bu yüzden deneyde televizyon izleyenler ve Minecraft oynayanlar iki gruba ayrıldı. Daha sonra iki grupta oyunu serbest oynayan çocukların daha iyi karar verdikleri saptandı. Yani bu araştırma Minecraft oynayan çocukların karar alma becerisinin olumlu şekilde geliştiği belirlendi. Siz de oğlunuz, kızınız veya kendiniz için
Minecraft Premium almak için güvenilir yerleri tercih etmek zorundasınız.

Minecraft’ın Yaratıcılığa Etkisi

Söz konusu deneyde Minecraft oynayan çocukların yaratıcılık konusundaki gelişmelerini incelemek için bir uygulama yapıldı. 40 dakikalık oyun oynama ve televizyon izleme deneyiminden sonra teste giren 452 katılımcıdan dünya dışından olan bir yaratık çizmeleri istenmiştir. Bu çizimlerde değerlendirme kriteri ise insana benzemek oldu. İnsana benzeyen çizimler düşük puan alırken insandan farklı olanlar yüksek olarak değerlendirildi. Burada Minecraft oynarken yaratıcı olmaları söylenen grup düşük puan aldı. Buna karşın bir talimat almayan çocukların yüksek puan aldığı ortaya çıktı. Bu çalışma Minecraft oyunun yaratıcılığı geliştirdiğini ortaya koydu. Yapılan araştırma sonucunda paylaşılan açıklamada çocukların yaratıcılığının sadece Minecraft’a bağlanmaması da belirtildi. Bunun dışında çocukların bu oyunu seçmelerinin de önemli bir değerlendirme ölçütü olduğu üzerinde duruldu.
 
  • Beğen
Tepkiler: RulerOfBeauclair